Mis on periodontaalne haigus?
Parodontoos on periodontaalsete kudede patoloogiline seisund, mille käigus katkeb ühendus igemete limaskesta ja lõualuu luukoe vahel. Haigus areneb aeglaselt.
Peamised sümptomid on üldine ebamugavustunne suuõõnes, hammaste liikuvus, halb hingeõhk ja halb maitse suus.
Millal tuleb arsti poole pöörduda?
Paljusid haigusi saab diagnoosida ja edukalt ravida enne, kui need muutuvad tõsiseks. Tuleb koheselt konsulteerida arstiga, kui märkate järgmisi muutusi:
- Üks peamisi märke igemepõletikust on igemete veritsemine hammaste pesul
- Lisaks kuuluvad selle haiguse sümptomite hulka ka igemete turse ja valulikkus, igemete taandumine (hambad näivad pikad), hammaste liikumine, mädaeritus ning halb suulõhn.
- Abi tasub otsida kohe esimeste sümptomite ilmnemisel, sest tegemist on tõsise põletikulise igemehaigusega, mille ravimata jätmine võib viia hammaste kaotuseni.
Milliseid haigusi ravib parodontoloog?
- Gingiviit.
Gingiviit on hammast ümbritseva igeme põletikuline protsess
Põletik on põhjustatud ebapiisavast suuhügieenist.
Gingviidi põhjustaja on igemete äärde kogunenud hambakatt ja hambakivi. Kui hambakatt ei eemaldata õigeaegselt, muutub see kiviks ja sellest saab bakterite kasvulava
Kui suuhügieen siiski ei parane, muutub põletik tõsisemaks ning igemed tursuvad ja muutuvad hellaks.
Kerge põletik igemes ehk gingiviit võib ravimata jätmisel edasi areneda krooniliseks kahjustavaks põletikuks – parodontiidiks. Tasub teada, et parodontiidi tekitatud kahjustused on paraku pöördumatud, sest hävinud igeme- ja luukudet ei ole enamasti võimalik enam taastada.
- Parodontiit
Krooniline parodontiit on mikroobide poolt põhjustatud hammaste tugikudede põletik, mille tulemusena tekib igemetaskute moodustumine
Hambakatt koguneb taskutesse ja see põhjustab hamba kahjustava raske kroonilise põletiku, mille tagajärjel võivad hambad hakata liikuma.
Parodontiit ei taandu iseenesest.
Parodontiit järgneb alati ravimata gingiviidile
Parodontiidi ravi seisneb spetsiifiliste parodontopatogeenide elutegevuse maha surumises. Vajadusel määratakse antibakteriaalne ravi, et kõrvaldada ja/või vähendada haigust tekitavate mikroobide hulka ja nende patogeensust.
Tuleb toonitada, et paro-ravi annaks tulemusi, on oluline, et patsient hoolitseb oma suuhügieeni eest. Vastasel korral on ravitulemused ajutised.
Periodontaalne haigus
Äge parodontoos. Periodontaalhaigus on krooniline haigus.
See asümptomaatiline areng, kui düstroofiline protsess ei avalda mingit iseloomulikku tunnust. Haigus võib kesta mitu aastat ilma sümptomideta, kahjustada, lõhkuda periodontiumi ja luua tingimused hammaste ja lõualuude täielikuks hävitamiseks.
Reeglina ! Agressiivne parodontiit on hamba kinnitusaparaati kahjustav raske krooniline põletik, mille tagajärjel võivad hambad hakata liikuma. See viib tihti hilisema hammaste kaotuseni.
Periodontaalsete haiguste ravimeetodid
Ravi sõltub patsiendi tervislikust seisundist ja haiguse staadiumist
Arengu algstaadiumis ravitakse ülaltoodud haigusi kiiresti ja lihtsalt, mis võimaldab säästa oma hambaid.
Kergema raskusastme haiguse ravi ja ennetamise meetodid
Professionaalne hambakatu ja hambakivi puhastamine.
Õige suuhügieeni taastamine. Periodontaalse haiguse ravi hõlmab patsientidele suuhügieeni õpetamist, riskitegurite ohjamist, hambakatu eemaldamist ja hambakatu retentsiooni põhjustavate tegurite korrigeerimist.
Rasketel juhtudel
Äge parodontoos on raske seisund, mida ravitakse kompleksselt – antibiootikumravi ja kirurgilise abiga.
– Vajadusel määratakse antibakteriaalne ravi (antibiootikumravi) , et kõrvaldada ja/või vähendada haigust tekitavate mikroobide hulka ja nende patogeensust.
– Lootusetute hammaste eemaldamine
– Taskute puhastamine. Oluline on lõhkuda igemetaskus ja hambapinnal olev hambakatt – kasvukeskkond, selleks et peatada lõualuu edasine hävinemine.
– Liikuvaid hambaid on võimalik osaliselt fikseerida erinevate lahaste abil või need eemaldatakse ning võimalusel asendatakse implantaathammaste või proteesidega.
Kui soovid rohkem teada parodondihaiguste ravist, kutsume Teid konsultatsioonile Stomatoloogiaplussi kliinikusse.