Hammaskonnad jaotuvad piima- ehk ajutiseks hammaskonnaks ning jäävhammaskonnaks. Piimahammas koosneb 80 % kõvast (luukoest). Hammaste alged tekivad juba looteeas (embrüonaalses faasis), enne sündi. Embrüol on kaheksandaks nädalaks olemas kõigi 20 piimahamba algmed, mis hakkavad järk-järgult edasi arenema.Seetõttu mõjutab ema tervis ja toitumine lapse hammaste arengut. Piimahammaste asendumine jäävhammastega ehk hammaste vahetumine algab enamasti 6. eluaastal ja lõpeb puberteedieas 12–13 eluaasta paiku.
Laste hambaravil on oma eripära. NT kui laps on väga väike, liiga aktiivne või muud hirmud, siis ei pruugi tavapärased ravimeetodid ja temaga suhtlemine toimida. Lastega suhtlemisel on vaja olla ka lastepsühholoog. Ja see on kohati väga keeruline. Peamine raskus on hea kontakti loomise oskus ja usaldus.
Miks on vaja piimahambaid õigeaegselt ravida?
Piimahambad on inimese esimene hammaste komplekt. Piimahambad omavad olulist tähtsust lõualuude kasvamisel. Piimahambaid on tarvis toidu efektiivseks mälumiseks, mõjutab lõualuu, näolihaste arengut, moodustavad õige hambumuse ja kõne. Kuid nende kõige suurem roll on siiski jäävhammaste jaoks ruumi hoidmine. Inimese lõualuud on varajases lapseeas nii väikesed, et ei suudakski kõiki jäävhambaid suhu ära mahutada.
Kaaries on nakkushaigus. Kõige sagedamini kannatavad piimahambad kaariese all. Kaaries on nakkushaigus, mis võib ilmneda lastel kohe pärast esimeste lõikehammaste väljatulekut.
Kui lapse email on kahjustatud, hakkavad hambad valutama. Selleks, et valu kaoks, tuleb kaariest ravida ja lastele see ei meeldi. Väga tihti pöördutakse hambaarsti poole liiga hilja,kus arst peab piimahamba enneaegselt eemaldama.
Piimahammaste kaariesel võivad olla järgmised tagajärjed:
- Võivad ilmneda lapse kasvu- ja kehakaalu langus
- Elukvaliteedi halvenemine
- Jäävhambasse kaariese tekke tõenäosus väga suur
- Igemete struktuuri muutus, mille tõttu jäävhambad ei kasva õigesti
- Vale hambumine
- Kõne defekt
Kui soovid rohkem teada saada laste hambaravist, kutsume Sind konsultatsioonile Stomatoloogiapluss kliinikusse.